5

Hrob číslo : 6


7
Zobrazit polohu hrobu v plánu hřbitova


Příjmení Jméno, Ostatní informace

Bauer, Rodinný hrob, Roisko Nr. 4 (Girglbauer), (Rajsko)
Bauer Barbara, Rodinný hrob, Kundratitz Nr. 15, (Kundratice č. 15) , * 17.2.1876, † 21.10.1918


Informace o hrobu

Obruba : kamenná
Podstavec kříže : kamenný
Kříž : kamenný
Nápis : kovová deska na náhrobku


Poznámky

Španělská chřipka byla nejhorší infekční nemoc od moru v roce 1348. Na celém světě zemřelo 25 až 50 milionů lidí. Zemřelo více lidí než za celou první světovou válku. Rozšířila se do celého světa, včetně Rakouska-Uherska.

Čechy, zejména Šumava, byly dlouho ušetřeny. Můj pradědeček Georg Bauer, který byl starostou Kundratic u Hartmanic, si myslel, že v krásné zelené Šumavě se nemoc nemůže prosadit. V létě 1918 četl o nemoci v novinách. V C. a k. říšském a rezidenčním městu Vídni bylo známo již více než 3000 úmrtí. Uplynulo léto a Gerorg (1866-1956) s manželkou Barbarou (1876-1918) pracovali jako obvykle na farmě v Kundraticích č. 15, která pokrývala 18,87 hektarů půdy. Na podzim se ale vše změnilo.

Začátkem srpna náhle zemřela na chřipku mladá, teprve 17letá dívka. Z dnešního pohledu první případ tzv. podzimní epidemie ve farnosti Sv. Mouřenec, do které Kundratice patří. Praprarodiče pracovali na poli s farmářem a služebnou, když si Barbara stěžovala na silné bolesti hlavy. Georg poslal svou ženu zpět na farmu, aby připravila jídlo pro dvě děti Resi (13 let, moje babička) a Pepi (8 let, můj prastrýc). Později matka dostala kašel a bolesti na hrudi, odpočinek nepřicházel v úvahu. Bylo třeba dovézt úrodu a večer vyřídit "korespondenci" pro starostu. Barbara, které bylo v té době 42 let, bolesti těla ignorovala. Teprve když přišla horečka, donutil Georg svou ženu jít spát. Pokojská Katharina podávala čaj z černého bezu a lipového květu a večer byl salát z červené řepy, který měl pomáhat proti španělské chřipce. Ale horečka neustupovala. Na radu lékaře Dr. Bauera (příbuzný) dostala zábaly na snížení horečky pocením. Pradědeček přinesl svou nejlepší pálenku, aby zadržel virus, ale ani tento starý domácí lék nepomohl. Barbara Bauer, manželka starosty, zemřela náhle a nečekaně 21. října 1918. Nebyl ani dostatek času na vyrozumění faráře ze Sv. Mouřence Franze Andraschka. O dva dny později se pohřeb konal na hřbitově Sv. Mouřence. Hrob "Bauer z Roiska" existuje dodnes. Můj pradědeček Georg Bauer byl v 52 letech vdovec se dvěma nezletilými dětmi. V těchto těžkých chvílích vdovci pomáhala sestra Barbara - Rosa Bauerová.

Ve farnosti St. Maurenzen zemřelo mezi říjnem 1918 a říjnem 1920 kolem 40 lidí, z toho 25 na španělskou chřipku a její vedlejší účinky, jako je zápal plic atd. Všichni byli mladí, ve věku 16 až 40 let. Nejvíce to zasáhlo ženy, které, jak se mi zdá, byly zvláště oslabeny dvojitou zátěží práce a rodiny.

Christian Aussprung


Fotografie hrobu

Fotografie hrobu 6
Datum pořízení: 9/2021
Fotografie hrobu 6
Datum pořízení: 9/2021
Fotografie hrobu 6
Datum pořízení: 9/2021
Fotografie hrobu 6
Datum pořízení: 1911
Zdroj: rodinný archiv Aussprung
Poznámka: Georg a Barbara Bauer
Fotografie hrobu 6
Zdroj: rodinný archiv Aussprung
Fotografie hrobu 6
Datum pořízení: 1919
Zdroj: rodinný archiv Aussprung
Poznámka: Úmrtní list Barbary Bauerové sepsaný pastorem Franzem Andraschkem v roce 1919